RANKING: Storytelling po polsku

Przewijane przez MC's historię nierzadko dramatyczne innym razem zabawne to sól nie tylko polskiego rapu. Mamy w tej dziedzinie kilku zacnych fachowców. Bezdyskusyjnym numerem jeden w tym fachu jest Sokół. Co udowodnił wielokrotnie m.in. przybliżając nam niełatwe losy "Mirka", "Dentysty", Pani Janiny, Marysi i taksówkarza Ryśka, a ostatnio Lidki, Witka i Kazka w utworze "Wyblakłe myśli". W związku z powyższym Wojciech otrzymuje palmę pierwszeństwa i nagrodę "Złote usta" za całokształt twórczości. A co za tym idzie nie będzie uwzględniony w tym rankingu. Wygrał w przedbiegach. Skupmy się więc na pozostałych utworach. Kilku z nich na pewno nie słyszałeś. Starujemy, usiądź wygodnie przed Tobą 10 różnych historii.
10.  Czarny Furiat "Uważaj na siebie" 
Pozornie banalna historia z happy endem ostatecznie zmienia się w dramat z elementami tragedii. Czarny jak nikt oddaje charakter tego utworu.

9. Flexxip "Powiedz gdzie jest F." 
Wyobraź sobie, że jeden z Twoich ziomów ginie w zgiełku wielkiego miasta. A Ty organizujesz akcję poszukiwawczą. Jakie efekt? Posłuchaj Tego Typa Mesa i Emila Blefa.

8. Pono, Włodi, Daf "Na żywo" 
Bardzo lubię ten kawałek. Najczystszy folklor z warszawskiego Służewca. Na marginesie: nawet nikomu wówczas nieznany Daf dał radę.

7. Fisz "Czerwona sukienka" 
Wyjątkowy klasyk, którego nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Fisz chyba po raz pierwszy w roli macho-gentlemana wyprowadza kobietę z ciężkiej opresji.

6. DDK RPK "Życie na serwerze" 
Historia pary internautów, którzy nie oglądali spotu z udziałem Sokoła promującego kampanię społeczną "Wyloguj się".

5. Diox HiFi "Jeden zwykły dzień" 
Krótko i rzeczowo bez happy endu.

4. Parzel "Wszystkie piłki podkręcone" 
Z internetowego przekazu wiem tyle, że to prawdziwa historia. Parzel wiele razy podkreślał, że jest fanem tego rodzaju retoryki. Całość opatrzona standardowo wysoką jakością od reprezentanta SSDI.

3. Pokój z Widokiem na Wojnę "Michałki i Kasztanki" 
Warszawa, noc, sklep monopolowy, a "rezus dostaje baty". Zasłużone.

2. Tede "Harlekin EEE OOO" 
Historia miłosna z happy endem? #niesondze. TDF na "Notesie" w formie mistrzowskiej.

1. Sitek, Parzel, Sokół "Plaża"
Sztos!


Pozdrawiam
Tazz RBB | tazz@rapbiznes.com

4 komentarze:

 1. Pezet- gdyby miało nie byc jutra
  ostatni kawałek z albumu Muzyka Rozrywkowa.
  Słoń- Love forever
  Kazdy ponad kazdym- Sokoła.
  Peja- Ona i On
  z lepszych moim zdaniem pozdrawiam.
  blog 1 klasa!

  OdpowiedzUsuń
 2. Konkretne propozycje, dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Z szacunkiem, ale Dudek jest naprawdę mizerny, ten track niby lekko lepszy, ale nadal nie zasługuje na czołówkę. Gdzie jest Każdy ponad każdym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z szacunkiem, co do Dudka to od czasu tego zestawienia minęło przeszło trzy lata i dzisiaj nieco inaczej na to patrzę. Inaczej na tyle, żeby stwierdzić, że DDK to typowy średniak jakich wielu na scenie. Z drugiej strony to zupełnie naturalne, że po takim czasie takie zestawienie wyglądałoby zupełnie inaczej. Co do Wojtka Sokoła to pisałem o tym we wstępie. Ziomek jest poza konkurencją, a cała batalia może toczyć się co najwyżej o miejsce number two.

   Usuń