RANKING: 10 najdroższych rapowych płyt CD | 2013

Dobry dzień! Odwołując się bezpośrednio do tytułu mojego bloga raz na jakiś czas wypadałoby poruszyć temat hajsu. No i proszę... dziś wrzucam zestawienie 10 najdroższych polskich płyt rapowych. Mowa oczywiście o płytach kompaktowych, winyle zostawmy na inną okazję. O tym, że trudne jest życie kolekcjonera legalnych albumów wie chyba każdy. Przykład: 10 premier w miesiącu i każdą musisz mieć. Prosty rachunek: suma około 300 plnów i hajs się nie zgadza. Muka! A co w sytuacji kiedy za jeden z klasyków trzeba zapłacić ponad 400 złotych? Załamka! Pozostają empetrójki albo YouTube. Przyznam, że i jak niechętnie wyskakiwałem z hajsu na rzecz zakupu kompaktu droższego niż jakieś 60-70 złotych. Z prostej przyczyny wolałem kupić dwie lub trzy nówki. Ale bywało różnie....10. HiFi Banda "Fakty ludzie pieniądze - 5 minut mixtape" - nielegal wydany w 2008 nakładem samego zespołu w bardzo ograniczonym nakładzie. Dwa lata później wznowiony nakładem PROSTO na legalu w nieco zmienionej formie.

Średnia ceny sprzedaży: 115,66 plnów
09. Grammatik "EP+" - polski rap klasyk wydany nakładem Blend Records w 1999 roku, do dziś nie doczekał się wznowienia. Płyta jest legalną wersją nielegala "EP" wzbogaconą o dwa nowe kawałki.

Średnia ceny sprzedaży: 120,50 plnów
08. Bonus RPK "Wkurwiony dzieciak" - pewnie dla wielu jest to zaskoczenie ale fakty mówią same za siebie. Za debiutancki album reprezentanta warszawskich Bielan należy słono zapłacić. Nielegal wydany w 2009 roku w bardzo ograniczonym nakładzie.

Średnia ceny sprzedaży: 122,66 plnów
  

07. Bolec "Bo chodzi o to żeby było miło" - to niestety pierwszy i ostatni album Ś.P. Bolca. Wydany w 1997 nakładem EMI Music Poland. Pamiętam, że sam raper przyznał kiedyś, że nie ma tego albumu w wersji fizycznej. 

Średnia ceny sprzedaży: 123,10 plnów


 
06. Flexxip "Ten Typ Mes i Emil Blef - Fach" - pierwszy studyjny album zespołu wydanym nakładem T1-Teraz w ilości około 6000 sztuk. Dla wielu do dziś nieosiągalny kompakt. 

 Średnia ceny sprzedaży: 123,52 plnów


05. Slums Attack "Na legalu plus" - paradoks polega na tym, że jest to dwupłytowa reedycja albumu "Na legalu?" z 2001 roku. To precedens, że wznowione wydanie jest droższe od pierwszego. Ciekawostka jest taka, że na aukcjach trafić można na pirata, co nie jest powszechne w polskiej rap rzeczywistości 

Średnia ceny sprzedaży: 149,75 plnów
04. Kaliber 44 "W 63 minuty dookoła świata" - drugi studyjny album Kalibra wydany w 1998 roku nakładem S.P. Records (tradycyjnie!) w niedużej jak na tamte czasy ilości 50 000 sztuk. Osiągnął status "Złotej płyty" a od ponad roku jednej z najdroższych polskich płyt rapowych.  

Średnia ceny sprzedaży:
153,25 plnów 
03. Eldo "Eternia" - druga solówka Eldoki wydana w 2003 roku nakładem Blend Records. Pomimo, że trzy lata po premierze doczekała się reedycji jej cena nie spada. Nieoficjalnie mówi się, że nakład "Eternii" nie przekroczył 10 000 sztuk. Bardzo możliwe! 

Średnia ceny sprzedaży: 172,23 plnów

02. Eis "Gdzie jest Eis?" - trudno uwierzyć, że właśnie mija 10 lat od premiery tego albumu. Ostatnio spotkałem się z teorią mówiącą o tym, że płyta nie trafiła w swój czas i odbiorców. Dla mnie wieczny klasyk, co nie zmienia faktu, że jego cena jest nienormalna.

Średnia ceny sprzedaży: 209,50 plnów
 01. O.S.T.R. "30 minut z życia - Sto procent freestyle" - pozycja numer jeden od zawsze na zawsze. Średnia ceny sprzedaży: 460,75 plnów 


UWAGA! Ceny zostały wyliczone z minimum trzech ostatnich aukcji Allegro, na której doszło do sprzedaży któregoś z powyższych albumów. Pozdrawiam serdecznie.
Tazz RBB | tazz@rapbiznes.com 

15 komentarzy:

 1. nagły atak spawacza zarzyna ostatnio poszła za ponad 700stów

  OdpowiedzUsuń
 2. Kaliber 44 "W 63 minuty dookoła świata teraz jest warta do 5dych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zestawienie dotyczy średnich cen z ostatnich trzech miesięcy.

   Usuń
 3. Jak taki Bonus moze mieć ósme miejsce ?!?!??!?!?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ziomuś takie są fakty. P.S. Szanujmy inne gusta muzyczne, polecam "Rapu różne oblicza" > http://rapbiznes.blogspot.com/2012/11/rapu-rozne-oblicza-na-poczatku-przygody.html.

   Usuń
 4. Okey, to zestawienie zostało zrobione na podstawie ostatnich aukcji, ale warto też zaznaczyć i chciałbym, żeby ten komentarz był uzupełnieniem, że do najdroższych pozycji można również zaliczyć takie płyty jak Efekt, Światła Miasta, Opowieść o tym co tu dzieję się naprawdę, Płomień 81 - Na zawsze będzie płonął, czy płytki OMP i tym podobne produkcje. Warto też sprawdzić ceny np. Na szlaku po czek, czy innych podziemnych produkcji, np. młodych Eripe, Enson, Żyt, Huczu i inni. Nie wiem czy brałeś pod uwagę reedycję w sensie, czy album był reedytowany. Wszyscy wiemy doskonale, że reedycja z punktu widzenia kolekcjonera to gówno, a nie płyta. Bo np. wspomniany przeze mnie Efekt i Światła Miasta były reedytowane.
  Czytam bloga co jakiś czas, cieszę się, że można spotkać ludzi, którzy robią coś takiego w miarę ciekawie i merytorycznie. Mimo, że czasem mam troszkę inne opinie, to tylko wynika z mojego gustu muzycznego.
  Pozdro

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, że przypomniałeś powyższe tytuły. Co prawda ich średnie ceny sprzedaży są nieco niższe niż tych przedstawionych powyżej. Nie mniej jednak nie wykluczone, że w niedługim czasie mają szansę wbić się do pierwszej 10.

   Pozdrawiam i dziękuje za opinie.

   Usuń
 5. Omg... w takim razie, gdy dogoni mnie kryzys upłynniam moją skromną kolekcję ;) To są uśrednione ceny skąd?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Średnica cena wyliczona została na podstawie ostatnich minimum 5 zakończonych (sprzedażą) aukcji na portalu Allegro. To obecnie największe "targowisko" jeśli chodzi o polskie rap płyty. Szczególnie te najcenniejsze.

   Usuń
 6. Na podstawie jakich cen to obliczaliscie?

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedź nad Twoim pytaniem.

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja żadnej z tej płyt nie słuchałem...

  OdpowiedzUsuń
 9. 63 minuty k44 to ja widzę w każdym empiku za <50zl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uśredniona cena 153,25 pln dotyczy pierwszego wydania z 1998 roku, a nie reedycji dostępnej w Empikach.

   Usuń
 10. Ostr, Eldo - dzieciństwo. Dobre dzieciństwo :)

  OdpowiedzUsuń