WYWIAD: Radar WSP o nowych projektach


Radar WSP reprezentant warszawskiego Śródmieścia, związany z WSP i Podziemnym Stylem w bardzo interesującym wywiadzie. Sprawdzaj!


Siemanko! Z racji tego, że pierwszy raz mamy przyjemność przeprowadzić wywiad z Tobą na naszym RAPportalu, chciałbym abyś się przedstawił...

Radar: Witam serdecznie, tu RADAR WSP PODZIEMNY STYL, Śródmieście południowe.Jesteś reprezentantem ekipy WSP, a obecnie także Podziemnego Stylu. Jednak najpierw pytanie o Twoje początki, czyli: jak wspominasz swoje pierwsze nagrywki, koncerty?

Radar: Rapu zacząłem słuchać pod koniec podstawówki, czyli w połowie lat 90 i wtedy zacząłem już coś nieporadnie pisać. Pierwsze nagrywki zarejestrowałem na taśmie wspólnie z Iwanem z TZWM i naszym hypemanem Witkiem. Rymowaliśmy głównie o ziole. Równolegle w Liceum poznałem Jurasa i Jacka, z którymi odkrywałem kulturę hip hop. Graliśmy w koszykówkę, chodziliśmy na imprezy, koncerty, jaraliśmy zioło. W końcu zaprzyjaźniłem się z moim sąsiadem Damianem, który zaprowadził mnie do Dwaku, a później już jako WSP Wspólnicy trafiliśmy do Krzysztofa Kozaka i pod szyldem RRX w roku 2002 ukazał się nasz debiutancki album. Pierwszy koncert zagraliśmy przed GROUP HOME w klubie Lokomotywa. Wspominam go bardzo dobrze. Graliśmy też w kilku polskich miastach. Każdy z tych koncertów to osobna opowieść, przygoda.

Jako WSP nagraliście dwie płyty "Wspólnicy" z roku 2002 i "Wśród" z roku 2005, lecz oficjalnie płyta na krążku ukazała się w poprzednim roku, czyli 2011. Przez czas tych dwóch płyt zmieniał się Wasz skład. Czy to także spowodowało to, że postanowiliście zakończyć nagrywanie płyt spod szyldu WSP?

Radar:
WSP to lata 2000-2005, wtedy nagrywaliśmy i graliśmy koncerty. Skład był w zasadzie zawsze taki sam poza tym, że Juras zdecydował się na karierę solową. Na pierwszej płycie pt. "Wspólnicy" założyciel składu Damian przedstawia skład, do którego już wtedy należy Elfue. Dziwi mnie, że ludzie interesujący się naszą twórczością tego nie zauważyli.

Jak już wyżej wspomniałem obecnie działasz w ekipie Podziemny Styl PS, do której poza Tobą należą także: Kowal, Jacol, Elfue, Stary Elwis, Tomala, Ślepy. Na jakim etapie jest powstawanie płyty, czy lista gościnnych zwrotek, producentów jest już zamknięta?

Radar:
PODZIEMNY STYL to mój autorski projekt, który współtworzą ze mną wspomniani przez ciebie ludzie. Pomysł ten wciąż ewoluuje, rodzą się dzieci, zmieniają się życiowe sytuacje, które dla nas były zawsze na pierwszym miejscu. Mimo to projekt PS jest wciąż aktualny toteż w roku 2011 dogadaliśmy się z wydawcą, nagraliśmy kilka nowych utworów i planujemy nagrać wspólnie płytę, kto wie?, być może nawet w tym roku.

Pierwszy singiel płyty PS będzie zatytułowany "Warszawa da się lubić". Czy do tego singla zostanie nakręcony klip?

Radar: Tak, jak to zwykle z singlami bywa, do utworu, który jest już nagrany planujemy nakręcić teledysk.

Wszystkie Wasze dotychczasowe płyty WSP i Twoja solówka wychodziły w wytwórni Krzyśka Kozaka RRX. Czy płyta Podziemnego Stylu także ukaże się w tej wytwórni? Jeżeli tak, to jak oceniasz współpracę z jego firmą?

Radar:
Płyta PODZIEMNY STYL ukaże się nakładem wytwórni RRX. Współpracę z Krzysztofem oceniam bardzo dobrze. Mamy podobne spojrzenie na rzeczywistość i polski hip hop.

Już jakiś czas temu tracki Podziemnego Stylu mogliśmy przesłuchać w serwisie Youtube na Waszym oficjalnym kanale. Czy są to numery wrzucone luźno do odsłuchu, można powiedzieć zapowiedź płyty, czy są to kawałki, które zostaną zamieszczone na płycie PS?

Radar: Utwory, które można odsłuchać w Internecie na naszym kanale You Tube: podziemnystylps.pl powstawały w latach 2006 – 2008. Na płycie zaprezentujemy nowe utwory. Być może pojawi się re-make "Szarych szeregów", bo jest to nasz pierwszy wspólny kawałek.

Jak już było wspomniane wyżej postanowiłeś nagrać swój solowy album Radar "Po pierwsze". Jak długo nagrywałeś tą płytę? Czy było ciężko Ci ją nagrać?

Radar:
Materiał na płytę – teksty – zbierałem od roku 2006, kiedy to solowo mieszkałem w Londynie. W tym czasie powstał tekst do "Po pierwsze" i do "Ulicą idzie głodny" kawałka poświęconego zagubionym Rodakom na emigracji. Do studia wszedłem w roku 2010, zatem same prace nad realizacją płyty trwały rok. Czy było ciężko? "Każdemu jest ciężko – to nie jest żadne tłumaczenie", że zacytuję tekst Vienia z Molesty.

"Znak sprzeciwu", "Ogień płonie" - to tytuły kawałków do których powstały klipy. Czy będziemy mogli zobaczyć kolejne, czy kolejne ujrzymy już na drugiej solowej płycie, bo jakby nie było po albumie "Po pierwsze", musi być "Po drugie"? (śmiech)

Radar:
Nie planuję już raczej klipów do płyty "Po pierwsze", ale kto wie? Jeżeli będzie układała się współpraca z ekipą 79TEAM to wszystko jest możliwe. Myślę już powoli o drugim solo, ale raczej nie nazwę go "Po drugie", bo byłoby to zbyt banalne.

Muzyką na solówce prawie w całości zajął się Księżyc. Według mojej oceny zrobił kawał dobrej roboty, a nawet więcej. Czy będziemy mogli usłyszeć Waszą dalszą współpracę?

Radar:
Bardzo lubię bity Księżyca. Imponuje mi ich różnorodność, klasyczne brzmienie. Mam nadzieję, że zrobimy jeszcze coś wspólnie. Mam nawet jeden wyjątkowo ciekawy bit, który nie znalazł się na "Po pierwsze", napisany tekst i dograną wstępnie zwrotkę Emace.

Gościnnie na płycie mogliśmy usłyszeć osoby z którymi współpracowałeś przy wcześniejszych nagrywkach, czyli: DwaKu, który zrobił też bit i Iwan z TZWM, a także pozostałych reprezentantów Podziemnego Stylu. Jednak spytam o tych dwóch pierwszych. Czy zostali zaproszeni ze względu na swój klasyczny styl?

 Radar: Najpierw powstał kawałek z Iwanem z TZWM. Jak wspomniałem wcześniej to właśnie z nim nagrywałem pierwsze utwory, dlatego nie mogło go na tej płycie zabraknąć. Dwaku natomiast wyprodukował całą płytę "Wspólnicy", z której cuty można usłyszeć w kawałku: "Muzyka buntu". Uważam, że temat tego utworu bardzo pasuje do całości przekazu na krążku: "Po pierwsze".

Zapytam Cię jeszcze o projekt Twój z Elfue pt. "Wymiana zdań", z którego to kilka kawałków można usłyszeć w serwisie Youtube. Jak długo będziemy musieli czekać na niego? Czy w ogóle myślicie o wydaniu go na krążku?

Radar:
Projekt "Wymian zdań" powstał w roku 2008. Jak tylko Elfue znajdzie czas na jego kontynuację to powstanie z tego płyta.

Mam do Ciebie także pytanie o koncert, który odbył się w Belgii, gdzie zagrałeś Ty z zaprzyjaźnioną ekipą Pewna Pozycja, ale także Molestą. Jakie wrażenia po koncercie? Czy będziemy mogli liczyć na jakiś Twój kawałek z jednym z członków Molesty, a może z którymś z raperów z kraju Beneluksu?

Radar:
Wrażenia – bezcenne. Opowiemy o tym w kawałku: "Hory wyźew". Bardzo miło wspominam ten wyjazd, podróże kształcą. Pozdrawiam szalonego Piotra organizatora – spisałeś się na medal - oraz ekipę z Baru Żubr za serdeczne przyjęcie i gościnę. Pozdrawiam młodych Polaków, którzy tam mieszkają, Żółwia, który zjawił się na naszym koncercie i wiele pomógł. Co do kawałka z kimś z Molesty to zawsze o tym marzyłem, nie ukrywam, że czerpałem od nich wiele inspiracji, ale chyba mi jako młodszemu nie wypada dywagować o wspólnym kawałku. Co do belgijskiej sceny to pozdrawiam serdecznie Sanzio i jego brata Furio, może kiedyś coś nagramy.

Damian z WSP nagrywa swoją solówkę, która ma się ukazać nakładem wytwórni RRX. Czy są już jakieś plany na płytę RDE, czyli Radar&Damian&Elfue?

Radar: Nagraliśmy z Elfue jeden utwór na płytę Damiana, zatytułowany: "Błędne koło". Czy powstaną kolejne? Trudno powiedzieć. Zobaczymy.

Dzięki za poświęcony czas i z niecierpliwością czekam na dalsze działania Twoje, jak i całego Podziemnego Stylu. Pozdrowienia!

Radar:
Pozdrawiam, trimajta się z Bogiem i z fartem.
źródło: rapportal.pl 

1 komentarz: